Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined, contemporary aesthetic, the Apollo Ferrara Designer Radiator in Satin Brushed finish combines style with functionality to enhance any room. With a powerful heat output of 2249 BTU (ΔT50), it's designed to efficiently warm small living spaces or studies up to 18m² (194ft²). This wall-mounted radiator measures 1000mm × 290mm and features five heating sections, ensuring optimum performance and coverage for your space.
Built to fit seamlessly into new or existing pipework with minimal adjustment, it offers flexibility in installation. The high-quality Satin Brushed finish guarantees a premium, long-lasting surface that complements modern interiors. Compliant with UK and European testing standards, it also comes with a reassuring 10-year guarantee.
Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Ferrara |
| Colour | Satin |
| Finish | Satin Brushed |
| BTU (Δ50) | 2249 |
| BTU (Δ30) | 1158 |
| Watts (W) | 659 |
| Watts (Δ30) | 339 |
| Height (mm) | 1000.00 |
| Width (mm) | 290.00 |
| Depth (mm) | 30 |
| Projection from Wall (mm) | 70.0mm |
| Pipe Centres | 370.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 25.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room