Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable build designed for long-term use, the Apollo Ferrara Designer Radiator in Satin Brushed finish is perfect for enhancing everyday living areas. With an impressive heat output of 4091 BTU (ΔT50), this radiator maintains comfortable warmth in medium-sized bedrooms or living spaces up to 33m² (355ft²). Measuring 2000.00 × 290.00, it features five efficient heating sections, making it a stylish and practical addition to your home.
This stainless steel radiator is wall-mounted and prepped for installation by any qualified heating professional. It meets EN442 certification standards and is backed by a full 10-year guarantee, ensuring peace of mind and lasting performance. Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Ferrara |
| Colour | Satin |
| Finish | Satin Brushed |
| BTU (Δ50) | 4091 |
| BTU (Δ30) | 2107 |
| Watts (W) | 1199 |
| Watts (Δ30) | 617 |
| Height (mm) | 2000.00 |
| Width (mm) | 290.00 |
| Depth (mm) | 30 |
| Projection from Wall (mm) | 70.0mm |
| Pipe Centres | 370.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 25.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room