Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a form that suits modern living, the Apollo Modena Aluminium Radiator is a perfect choice for medium-sized bedrooms or living spaces. With a powerful heat output of 3767 BTU (ΔT50), it efficiently warms areas up to 30m² (323ft²), making it ideal for regular living rooms or double bedrooms. Measuring 430.00mm in height and 980.00mm in width, this radiator features 12 heating sections that ensure even heat distribution.
Designed with precision pipe centres, it allows for straightforward alignment and fitting. The contemporary yet timeless Gloss - RAL 9016 finish enhances everyday living areas, adding a touch of elegance. UKCA and CE approved, and backed by a 10-year guarantee, this radiator promises reliability and peace of mind.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Modena |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3767 |
| BTU (Δ30) | 1940 |
| Watts (W) | 1104 |
| Watts (Δ30) | 569 |
| Height (mm) | 430.00 |
| Width (mm) | 980.00 |
| Depth (mm) | 95 |
| Projection from Wall (mm) | 120.0mm |
| Pipe Centres | 1,060.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 75.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 0.8 - 2 mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room