Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day. The Apollo Roma Anthracite 2 Column Horizontal Radiator is engineered for efficient performance, boasting an impressive output of 2552 BTU (ΔT50). This ensures that small to medium rooms up to 20m² (215ft²) remain comfortably warm.
Measuring 600.00 × 812.00, with 17 heating sections, this radiator is both a functional and stylish addition to any space. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, it aligns with the highest standards, as evidenced by its CE & EN442 and UKCA certification, and comes with a reassuring 10-year guarantee. The Gloss - RAL 7016 finish offers a versatile aesthetic that complements both light and dark décor schemes seamlessly.
Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How Much Water Is in a Radiator?
How to Remove a Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Gloss - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 2552 |
| BTU (Δ30) | 1314 |
| Watts (W) | 748 |
| Watts (Δ30) | 385 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 812.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 892.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 15.470000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room