Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Made for UK homes, this Apollo Roma 2 Column Horizontal Radiator in Black Metallic offers consistent output and a sleek finish to complement any décor. With an impressive heat output of 3753 BTU (ΔT50), it's ideal for warming medium-sized bedrooms or living spaces up to 30m² (323ft²). Measuring 600.00mm × 1180.00mm, this wall-mounted mild steel radiator features 25 heating sections, ensuring even distribution of warmth throughout your space.
Defined by a Matt Fine Texture finish, it combines durability with understated elegance, making it a sophisticated addition to any room. Supplied ready for connection to your existing wet heating system, and meeting EN442 certification standards, this radiator comes with a 10-year guarantee, affirming its quality and reliability. Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How Efficient Are Column Radiators?
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3753 |
| BTU (Δ30) | 1933 |
| Watts (W) | 1100 |
| Watts (Δ30) | 567 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 22.750000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room