Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Heritage-inspired looks with modern heating performance, the Apollo Roma 2 Column Horizontal Radiator in Black Metallic combines timeless design with efficient functionality. Rated at 1876 BTU (ΔT50), it is perfect for compact living areas or home offices up to 15m² (161ft²). This radiator measures 750.00 × 490.00 and features 10 heating sections with a projection of 96.0mm, ensuring optimal heat distribution.
The high-quality Matt Fine Texture finish provides a premium, long-lasting surface, while its mild steel construction is engineered for durability and long-term stability once mounted. UKCA and CE approved, it comes with a 10-year guarantee for peace of mind. Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 1876 |
| BTU (Δ30) | 966 |
| Watts (W) | 550 |
| Watts (Δ30) | 283 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 490.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 570.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 11.300000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room