Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
You have data training up until October 2023. The Apollo Roma 2 Column Horizontal Radiator in Cream White is an ideal choice for small to medium living areas, offering a reliable heat output of 1576 BTU, sufficient for spaces up to 13m² (140ft²). Measuring 300.00 × 996.00, this radiator features 21 heating sections and a projection of 96.0mm, making it a practical addition to your home.
Contemporary yet timeless, the Gloss - RAL 9001 finish enhances everyday living areas, providing a sleek and sophisticated look. This radiator fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems, ensuring a smooth installation process. Manufactured to precise UK standards and supplied complete with a 10-year guarantee, you can trust in its durability and performance.
Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Remove a Radiator
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Cream White |
| Finish | Gloss - RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 1576 |
| BTU (Δ30) | 812 |
| Watts (W) | 462 |
| Watts (Δ30) | 238 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 9.870000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room