Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered with precision and styled with subtle detailing, the Apollo Roma 2 Column Horizontal Radiator in Cream White offers dependable heat for everyday living. With a heat output of 3156 BTU, it's perfectly suited for medium-sized living rooms or double bedrooms up to 25m² (269ft²). Measuring 500.00 × 1180.00, this radiator features 25 heating sections, which provide efficient and consistent warmth throughout your space.
Crafted from robust mild steel, it is finished in a Gloss - RAL 9001 that adds depth and warmth to any room style. Certified to EN442 standards and backed by a 10-year guarantee, this radiator ensures long-term durability and stability once mounted. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Turn a Radiator Off
How to Remove a Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Cream White |
| Finish | Gloss - RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 3156 |
| BTU (Δ30) | 1625 |
| Watts (W) | 925 |
| Watts (Δ30) | 476 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 19.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room