Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This column radiator blends classic design with contemporary efficiency, providing your room with consistent comfort. With a 1201 BTU (ΔT50) output, this compact 2-column radiator is perfect for delivering supplementary warmth to utility spaces or compact hallways up to 10m² (108ft²). Measuring 600.00 × 398.00 and featuring 8 heating sections, it ensures efficient heat distribution.
Crafted with a Gloss - RAL 9001 coating for a sleek, lasting appearance, it complements any interior with its Cream White finish. It mounts flush to the wall for a clean, space-efficient finish, making it ideal for areas where space is at a premium. Built in line with UK and European testing standards, this radiator is covered by a 10-year guarantee, offering peace of mind with every use.
Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Cream White |
| Finish | Gloss - RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 1201 |
| BTU (Δ30) | 619 |
| Watts (W) | 352 |
| Watts (Δ30) | 181 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 7.280000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room