Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the Apollo Roma 2 Column Horizontal Radiator in Jet Black offers both style and efficiency. With an impressive heat output of 3787 BTU (ΔT50), this radiator ensures that rooms up to 30m² (323ft²) stay consistently cosy. Measuring 500.00 × 1410.00 with 30 heating sections, it's crafted from mild steel and designed for wall mounting.
This radiator installs neatly, ensuring both a professional look and efficient heat flow. Completed with a Matt - RAL 9005 finish that feels modern yet familiar, it is fully certified to EN442 for verified performance and comes with a long-term reliability guarantee of 10 years. Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Jet Black |
| Finish | Matt - RAL 9005 |
| BTU (Δ50) | 3787 |
| BTU (Δ30) | 1950 |
| Watts (W) | 1110 |
| Watts (Δ30) | 572 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 22.800000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room