Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
With 3152 BTU (ΔT50), the Apollo Roma 2 Column Horizontal Radiator in a sophisticated Jet Black finish ensures regular bedrooms or living spaces up to 25m² (269ft²) remain warm and inviting. Measuring 600.00mm in height and 996.00mm in width, this elegantly crafted radiator features 21 heating sections, making it a perfect addition to your home. Made from durable mild steel with a matt RAL 9005 finish, it offers a versatile look that complements both light and dark décor schemes.
Simple to connect with standard radiator valves (not included), this wall-mounted radiator provides reliable performance, fully certified to EN442 standards, and backed by a 10-year guarantee. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
Best Column Radiators
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Jet Black |
| Finish | Matt - RAL 9005 |
| BTU (Δ50) | 3152 |
| BTU (Δ30) | 1624 |
| Watts (W) | 924 |
| Watts (Δ30) | 476 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 19.110000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room