Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Apollo Roma 2 Column Horizontal Radiator in Oyster White delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. With a powerful heat output of 3941 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly suited for heating regular living rooms up to 32m² (344ft²). Measuring 750.00 × 996.00, it features 21 heating sections that ensure optimal heat distribution.
The resilient Gloss - RAL 1013 coating provides a smooth, polished appearance, adding a touch of elegance to any room. Designed to install neatly, it ensures both a professional look and efficient heat flow. Manufactured to precise UK standards, this radiator is supplied with a 10-year guarantee, offering peace of mind.
Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How Much Water Is in a Radiator?
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Oyster White |
| Finish | Gloss - RAL 1013 |
| BTU (Δ50) | 3941 |
| BTU (Δ30) | 2030 |
| Watts (W) | 1155 |
| Watts (Δ30) | 595 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 23.730000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room