Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Black Metallic offers a stylish solution for heating your home. With a heat output of 2893 BTU, it's perfectly sized for small bedrooms or studies up to 23m² (248ft²). Measuring 1500.00 × 398.00, this radiator features eight heating sections, ensuring optimal warmth throughout your space.
Designed from mild steel with a material thickness of 1.25mm, it promises durability and long-term performance. Prepped for installation by any qualified heating professional, it integrates seamlessly with furniture and fittings thanks to its Matt Fine Texture finish. Fully certified to EN442, it comes with a 10-year guarantee, offering peace of mind and reliable heating.
Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Remove a Radiator
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 2893 |
| BTU (Δ30) | 1490 |
| Watts (W) | 848 |
| Watts (Δ30) | 437 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 17.680000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room