Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Black Metallic delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. With an output of 3412 BTU (ΔT50), this radiator ensures that rooms up to 27m² (291ft²) remain consistently cosy, making it ideal for medium-sized bedrooms or living areas. Measuring 1800.00 × 398.00 mm and featuring eight heating sections, this radiator is not only functional but also stylish with its distinctive Matt Fine Texture finish.
Fully certified to EN442, it promises verified performance and reliability backed by a 10-year guarantee. Prepped for installation by any qualified heating professional, this radiator is a perfect blend of form and function. Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3412 |
| BTU (Δ30) | 1757 |
| Watts (W) | 1000 |
| Watts (Δ30) | 515 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 21.200000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room