Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Elegant columns meet dependable heat for UK homes with the Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in a sophisticated Brown Metallic finish. This radiator provides an impressive 3617 BTU (ΔT50), making it an ideal choice for regular living rooms or double bedrooms up to 29m² (312ft²). Measuring 1500mm in height and 490mm in width, it features ten heating sections that ensure a consistent and comfortable heat distribution.
Built with durable mild steel and a clean Matt Fine Texture, this radiator not only looks stylish but is engineered for long-term stability once mounted. It complies with UK and European testing standards and is backed by a 10-year guarantee, ensuring peace of mind. Warm up your living space-order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Brown Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3617 |
| BTU (Δ30) | 1863 |
| Watts (W) | 1060 |
| Watts (Δ30) | 546 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 490.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 570.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 22.100000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room