Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined column aesthetic, the Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Oyster White is designed to deliver warmth and style to your space. Rated at 2170 BTU (ΔT50), it's perfectly sized for box bedrooms or cosy studies around 17m² (183ft²), ensuring optimal comfort. Measuring 1500.00 × 306.00 with 6 heating sections, this radiator is expertly finished in Gloss - RAL 1013 for a refined, sleek aesthetic.
Compatible with all conventional UK central heating setups for seamless integration, this radiator is UKCA and CE approved - backed by 10 years for peace of mind. From Trade Radiators' extensive range, making heating solutions easier since 2007, this radiator is a prime choice for those seeking both functionality and elegance. Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How Much Water Is in a Radiator?
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Oyster White |
| Finish | Gloss - RAL 1013 |
| BTU (Δ50) | 2170 |
| BTU (Δ30) | 1118 |
| Watts (W) | 636 |
| Watts (Δ30) | 328 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 306.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 386.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 6 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 13.260000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room