Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Satin Bronze offers a perfect blend of style and functionality for your living space. With a robust heat output of 2559 BTU, this radiator is designed to efficiently warm small to medium areas up to 20m² (215ft²). Measuring at 1800mm in height and 306mm in width, it features 6 heating sections that ensure even heat distribution.
The contemporary yet timeless Satin finish enhances everyday living areas, making it an attractive addition to any room. This radiator fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems and is fully certified to EN442, guaranteeing verified performance and long-term reliability with a 10-year guarantee. Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
Best Column Radiators
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Bronze |
| Finish | Satin |
| BTU (Δ50) | 2559 |
| BTU (Δ30) | 1318 |
| Watts (W) | 750 |
| Watts (Δ30) | 386 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 306.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 386.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 6 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 15.900000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room