Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with the character of traditional columns, the Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Signal Grey offers an impressive 3412 BTU (ΔT50) heat output. This ensures a comfortable environment in spaces up to 27m² (291ft²), making it ideal for medium-sized bedrooms or living rooms. Expertly crafted from mild steel with a material thickness of 1.25mm, this radiator measures an elegant 1800mm in height and 398mm in width, perfectly balancing style and functionality.
It features eight heating sections, providing robust and consistent warmth. The radiator is expertly finished in a Gloss - RAL 7001 for a refined, contemporary aesthetic that complements any modern décor. UKCA and CE approved, this product is backed by a decade-long guarantee, providing you with peace of mind.
Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
Best Column Radiators
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Signal Grey |
| Finish | Gloss - RAL 7001 |
| BTU (Δ50) | 3412 |
| BTU (Δ30) | 1757 |
| Watts (W) | 1000 |
| Watts (Δ30) | 515 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 21.200000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room