Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Signal Grey is a stylish addition to any medium-sized bedroom or living space. With a powerful 3821 BTU heat output, this radiator efficiently warms areas up to 31m² (334ft²), making it ideal for regular living rooms or double bedrooms. Measuring 2000.00 × 398.00, it features 8 heating sections that ensure effective heat distribution.
Crafted with a Gloss - RAL 7001 coating, this radiator not only delivers performance but also offers a sleek, lasting appearance. It connects directly to your flow and return pipework for dependable operation and meets EN442 certification standards, backed by a 10-year guarantee. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
Best Column Radiators
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Signal Grey |
| Finish | Gloss - RAL 7001 |
| BTU (Δ50) | 3821 |
| BTU (Δ30) | 1968 |
| Watts (W) | 1120 |
| Watts (Δ30) | 577 |
| Height (mm) | 2000.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 23.520000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room