Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This model is a sensible option for both contemporary and classic interiors due to its sleek column design and dependable heat performance. Delivering 5732 BTU (ΔT50), it is ideal for heating large living areas of up to 46m² (495ft²). The Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Signal Grey measures 2000.00 × 582.00 and features 12 heating sections, ensuring an even distribution of warmth.
Its stylish Gloss - RAL 7001 tone integrates seamlessly with furniture and fittings, providing a polished look. This radiator fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems and is UKCA and CE approved, offering peace of mind with a 10-year guarantee. Upgrade your space with a column radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How Much Water Is in a Radiator?
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Signal Grey |
| Finish | Gloss - RAL 7001 |
| BTU (Δ50) | 5732 |
| BTU (Δ30) | 2952 |
| Watts (W) | 1680 |
| Watts (Δ30) | 865 |
| Height (mm) | 2000.00 |
| Width (mm) | 582.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 662.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 35.280000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room