Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Solid output in a slim footprint - classic column appeal. The Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator in Anthracite is designed to deliver a robust 7165 BTU (ΔT50), ensuring it maintains excellent warmth in substantial bedrooms or living areas up to 57m² (614ft²). With dimensions of 600mm in height and 1640mm in width, this radiator features 35 heating sections, offering an optimal balance of performance and style.
Its smooth Gloss - RAL 7016 finish fits effortlessly into both modern and traditional interiors, while its wall-mounted design ensures a clean, space-efficient finish. Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, if you find it cheaper elsewhere, we'll beat it. It meets EN442 certification standards and includes a full 10-year guarantee for peace of mind.
Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Gloss - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 7165 |
| BTU (Δ30) | 3690 |
| Watts (W) | 2100 |
| Watts (Δ30) | 1082 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1640.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,720.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 35 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 52.850000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room