Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Elegant columns meet dependable heat for UK homes with the Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator. Rated at 3497 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly suited for medium-sized living areas or bedrooms covering up to 28m² (301ft²). Measuring an impressive 400.00 × 1180.00, this radiator features 25 heating sections and a projection of 137.0mm, ensuring optimal warmth distribution throughout your space.
Simple to connect with standard radiator valves (not included), it offers a seamless installation experience. Its Brown Metallic colour with a Smooth Matt Fine Texture surface fits effortlessly into both modern and traditional interiors, adding a touch of sophistication to your home. Built in line with UK and European testing standards, this radiator is covered by a 10-year guarantee, providing peace of mind for years to come.
Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Turn a Radiator Off
Best Column Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Brown Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3497 |
| BTU (Δ30) | 1801 |
| Watts (W) | 1025 |
| Watts (Δ30) | 528 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 27.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room