Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered for comfort, finished with classic column lines, the Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator in Cream White is designed to enhance your living space with both style and warmth. With an impressive output of 2221 BTU (ΔT50), it efficiently heats rooms up to 18m² (194ft²), making it ideal for small bedrooms, cosy studies, or compact living areas. Measuring 300.00 × 996.00, this radiator features 21 heating sections, ensuring consistent warmth throughout your space.
Built from mild steel with a material thickness of 1.25mm, it promises durability and performance. It can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment. The clean Gloss - RAL 9001 tone complements a wide range of UK interiors, offering a timeless look.
Fully certified to EN442 for verified performance, it comes with a 10-year guarantee, providing peace of mind. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Hide Vertical Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Cream White |
| Finish | Gloss - RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 2221 |
| BTU (Δ30) | 1144 |
| Watts (W) | 651 |
| Watts (Δ30) | 335 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 17.850000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room