Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 3 Column Radiator in Grey Metallic offers a sophisticated touch to any room while delivering impressive performance. With a heat output of 3497 BTU, this radiator is perfect for maintaining a cosy atmosphere in spaces up to 28m² (301ft²), such as medium-sized bedrooms or living areas. From Trade Radiators' extensive selection, this model measures 400.00 × 1180.00 and features 25 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Crafted with a Matt Fine Texture coating, it provides a sleek, lasting appearance that complements any décor. The radiator is prepped for installation by any qualified heating professional, ensuring compliance with EN442 certification standards. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Turn a Radiator Off
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Grey Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3497 |
| BTU (Δ30) | 1801 |
| Watts (W) | 1025 |
| Watts (Δ30) | 528 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 27.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room