Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day, the Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator in Oyster White is an excellent choice for those seeking both style and efficiency. With a heat output of 2047 BTU, it is perfectly sized for box bedrooms or cosy studies, covering areas up to 16m² (172ft²). Measuring 750.00mm in height and 398.00mm in width, this radiator features 8 heating sections, ensuring optimal warmth and comfort.
Crafted with a Gloss - RAL 1013 coating, it provides a sleek, lasting appearance that complements any decor. This mild steel radiator is not only durable but also comes with a 10-year guarantee, meeting EN442 certification standards. It can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment.
Enjoy fast UK delivery from Trade Radiators, serving the UK since 2007. Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Remove a Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Oyster White |
| Finish | Gloss - RAL 1013 |
| BTU (Δ50) | 2047 |
| BTU (Δ30) | 1054 |
| Watts (W) | 600 |
| Watts (Δ30) | 309 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 14.640000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room