Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator in Satin Bronze is an exceptional choice for heating expansive spaces, rated at an impressive 7165 BTU (ΔT50). This radiator efficiently warms large living areas or bedrooms up to 57m² (614ft²), making it ideal for substantial living spaces. Measuring 600.00 × 1640.00 with a projection of 137.0mm, it features 35 heating sections that ensure even heat distribution.
This mild steel radiator installs securely using the included wall brackets and fixings, adhering to EN442 certification standards for peace of mind. Expertly finished in Satin, it adds a refined, contemporary aesthetic to any room. With a 10-year guarantee, this radiator promises durability and performance.
Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Bronze |
| Finish | Satin |
| BTU (Δ50) | 7165 |
| BTU (Δ30) | 3690 |
| Watts (W) | 2100 |
| Watts (Δ30) | 1082 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1640.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,720.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 35 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 52.850000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room