Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A versatile column radiator that balances output and style, the Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator in Signal Grey is designed to keep your living spaces cozy with a heat output of 3173 BTU. Ideal for medium-sized bedrooms or living areas, it efficiently warms rooms up to 25m² (269ft²). Measuring 300.00 × 1410.00 mm, this radiator features 30 heating sections crafted from durable mild steel, ensuring longevity and reliability.
Its Gloss - RAL 7001 finish adds a contemporary yet timeless touch, enhancing any everyday living area. Compliant with UK and European standards and backed by a 10-year guarantee, this radiator offers peace of mind and consistent performance. With Trade Radiators' Price Match Promise, you can be assured of getting the best deal.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Signal Grey |
| Finish | Gloss - RAL 7001 |
| BTU (Δ50) | 3173 |
| BTU (Δ30) | 1634 |
| Watts (W) | 930 |
| Watts (Δ30) | 479 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 25.500000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room