Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator in Silver is engineered for efficiency and style. Rated at 4196 BTU (ΔT50), it offers optimal heating for medium living rooms or double bedrooms up to 34m² (366ft²). Measuring 400.00mm in height and 1410.00mm in width, this radiator features 30 heating sections and a projection of 137.0mm, ensuring a powerful heat delivery while maintaining a sleek profile.
Expertly finished in Gloss - RAL 9006, it adds a refined, sophisticated aesthetic to any space. This radiator is suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, ensuring flexibility and ease of integration into existing systems. Fully certified to EN442 standards, it promises verified performance and long-term reliability under a 10-year guarantee.
Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Child-Proof Your Radiators
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Silver |
| Finish | Gloss - RAL 9006 |
| BTU (Δ50) | 4196 |
| BTU (Δ30) | 2161 |
| Watts (W) | 1230 |
| Watts (Δ30) | 633 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room