Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
From craftsmanship to heat performance, every detail of the Apollo Roma 3 Column Horizontal Radiator is designed to provide lasting value and warmth. With an impressive heat output of 5118 BTU (ΔT50), this radiator ensures that spacious living rooms or larger double bedrooms-up to 41m² (441ft²)-remain thoroughly warm and inviting. Measuring 600.00 × 1180.00 and featuring 25 well-engineered heating sections, it delivers an efficient and stylish heating solution.
Presented in a Gloss - RAL 9016 finish, it offers a balanced, refined presence in any living space. Engineered for durability and long-term stability once mounted, this mild steel radiator meets EN442 certification standards and is backed by a comprehensive 10-year guarantee. Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How Much Water Is in a Radiator?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5118 |
| BTU (Δ30) | 2636 |
| Watts (W) | 1500 |
| Watts (Δ30) | 773 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 37.750000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room