Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Made for UK homes, this Apollo Roma 3 Column vertical radiator provides consistent heat output to elevate any décor with its sleek finish. With an impressive 6449 BTU output, it ensures larger living spaces up to 52m² (560ft²) remain comfortably warm. Measuring 2000.00 × 490.00mm, its design includes 10 heating sections crafted from mild steel, offering both durability and style.
The radiator features a Black Metallic hue with a Matt Fine Texture, adding a modern touch to your space. Prepped for installation by any qualified heating professional, it adheres to precise UK standards and comes with a 10-year guarantee, ensuring peace of mind. Enjoy fast UK delivery from Trade Radiators, a trusted name since 2007.
Warm up your living space - order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How Much Water Is in a Radiator?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 6449 |
| BTU (Δ30) | 3321 |
| Watts (W) | 1890 |
| Watts (Δ30) | 973 |
| Height (mm) | 2000.00 |
| Width (mm) | 490.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 570.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 45.600000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room