Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 3 Column Vertical Radiator in Brown Metallic is designed to deliver efficient warmth with a heat output of 2927 BTU (ΔT50), making it ideal for small bedrooms or studies up to 23m² (248ft²). Measuring 1500.00 × 306.00 with six heating sections, this radiator combines functionality and style. Crafted from mild steel with a material thickness of 1.25mm, it ensures durability and reliability.
This wall-mounted radiator can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment required. Presented in a Matt Fine Texture finish, it adds a balanced, refined presence to any living space. UKCA and CE approved, this radiator is backed by a 10-year guarantee, providing peace of mind.
Secure your radiator now and enjoy efficient heating all year round.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
Video: How to Install a Column Radiator
How to Remove a Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Brown Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 2927 |
| BTU (Δ30) | 1508 |
| Watts (W) | 858 |
| Watts (Δ30) | 442 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 306.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 386.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 6 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 20.820000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room