Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Offering both strength and elegance, the Apollo Roma 3 Column Vertical Radiator in Grey Metallic is a perfect blend of form and function. With a heat output of 3903 BTU (ΔT50), it ensures that living areas up to 31m² (334ft²) remain consistently cosy. Measuring 1500.00mm in height and 398.00mm in width, this stylish radiator features 8 heating sections, providing ample warmth for medium-sized bedrooms or living spaces.
Its smooth Matt Fine Texture finish fits effortlessly into modern or traditional interiors, while being compatible with all conventional UK central heating setups for easy integration. Manufactured to precise UK standards, this radiator comes with a 10-year guarantee, ensuring long-term reliability. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Child-Proof Your Radiators
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Grey Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3903 |
| BTU (Δ30) | 2010 |
| Watts (W) | 1144 |
| Watts (Δ30) | 589 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 27.760000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room