Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the Apollo Roma 3 Column Vertical Radiator in a stunning Matt Jet Black finish delivers an impressive 6960 BTU (ΔT50), making it perfectly capable of heating ample living areas up to 56m² (603ft²). Measuring 1800.00 × 582.00 with 12 heating sections, this wall-mounted radiator is crafted from durable mild steel with a thickness of 1.25mm, ensuring longevity and robust performance. It is designed to integrate seamlessly with all conventional wet heating circuits and combi boilers.
Meeting EN442 certification standards, this radiator is backed by a full 10-year guarantee, offering peace of mind and reliable warmth. The Matt - RAL 9005 colour offers a versatile look suited to both light and dark décor schemes. Upgrade your space with a column radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Child-Proof Your Radiators
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Jet Black |
| Finish | Matt - RAL 9005 |
| BTU (Δ50) | 6960 |
| BTU (Δ30) | 3585 |
| Watts (W) | 2040 |
| Watts (Δ30) | 1051 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 582.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 662.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 49.560000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room