Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day, the Apollo Roma 4 Column radiator in Black Metallic offers an impressive 6807 BTU (ΔT50), ensuring ample warmth for larger double bedrooms, spacious living rooms, or dining areas up to 54m² (581ft²). Measuring 750.00 × 996.00, it's crafted from mild steel with a durable 1.25mm thickness and features 21 heating sections. The distinctive Matt Fine Texture finish elevates the overall look of your living space, making it not only a functional addition but also a stylish one.
Built in line with UK and European testing standards, this radiator is covered by a 10-year guarantee, providing peace of mind and reliability. Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, you can be confident you're getting the best deal. Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 6807 |
| BTU (Δ30) | 3506 |
| Watts (W) | 1995 |
| Watts (Δ30) | 1027 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 47.460000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room