Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Offering both strength and elegance, this Apollo Roma 4 Column Horizontal Radiator in Brown Metallic delivers consistent comfort, boasting 9195 BTU (ΔT50) to effectively warm expansive living spaces up to 74m² (797ft²). Measuring 600.00 × 1640.00 with 35 heating sections, it promises to be a substantial presence in your room. The radiator's Matt Fine Texture finish provides a modern yet familiar touch, enhancing its stylish appeal.
Prepped for installation by any qualified heating professional, this radiator is designed to integrate seamlessly into your home. UKCA and CE approved, it comes with a 10-year guarantee, offering peace of mind and reliability. Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Brown Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 9195 |
| BTU (Δ30) | 4736 |
| Watts (W) | 2695 |
| Watts (Δ30) | 1388 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1640.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,720.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 35 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 63.350000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room