Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 4 Column Horizontal Radiator in Cream White is expertly crafted to deliver optimal comfort and style to your home. With an impressive heat output of 2866 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for warming small to medium living areas up to 23m² (248ft²). Measuring 300.00 × 996.00, it features 21 heating sections that ensure efficient heat distribution.
Expertly finished in Gloss - RAL 9001, it offers a refined, minimalist aesthetic that complements any interior style. This radiator is fully certified to EN442, guaranteeing verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year guarantee. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, the Apollo Roma stands as a testament to quality and sustainability, in line with Trade Radiators' Eco Promise.
Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Cream White |
| Finish | Gloss - RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 2866 |
| BTU (Δ30) | 1476 |
| Watts (W) | 840 |
| Watts (Δ30) | 433 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 19.740000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room