Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with the character of traditional columns, the Apollo Roma 4 Column Horizontal Radiator in Cream White is a perfect blend of style and functionality. Delivering an impressive 3725 BTU (ΔT50), it is ideally suited for heating regular living rooms up to 30m² (323ft²). Measuring 400.00 × 996.00, this radiator features 21 heating sections with a projection of 178.0mm, ensuring efficient heat distribution throughout your space.
The wall-mounted design allows it to mount flush to the wall, providing a clean, space-efficient finish. Its contemporary yet timeless Gloss - RAL 9001 finish enhances everyday living areas, making it a stylish addition to your home. Built in line with UK and European testing standards and covered by a 10-year guarantee, this radiator promises reliability and peace of mind.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How Efficient Are Column Radiators?
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Cream White |
| Finish | Gloss - RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 3725 |
| BTU (Δ30) | 1919 |
| Watts (W) | 1092 |
| Watts (Δ30) | 562 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 26.040000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room