Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the Apollo Roma 4 Column Horizontal Radiator in Grey Metallic is a perfect choice for those seeking both style and efficiency. Rated at 4094 BTU (ΔT50), this radiator is particularly suited for medium-sized living areas or bedrooms up to 33m² (355ft²). Measuring 300.00 × 1410.00, it features 30 heating sections designed for optimal performance.
The resilient Matt Fine Texture coating offers a smooth, polished appearance that enhances any room's decor. While installation requires professional attention to ensure wall mounting and alignment, it adheres to consistent UK spacing standards. Manufactured to precise UK standards, this radiator is supplied with a comprehensive 10-year guarantee, promising durability and peace of mind.
Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
Best Column Radiators
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Grey Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 4094 |
| BTU (Δ30) | 2109 |
| Watts (W) | 1200 |
| Watts (Δ30) | 618 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 28.200000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room