Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day, the Apollo Roma 4 Column Horizontal Radiator in Grey Metallic offers an impressive 6653 BTU heat output, ensuring that spacious living rooms or dining areas up to 53m² (570ft²) remain warm and inviting. With dimensions of 500.00mm in height and 1410.00mm in width, this radiator features 30 heating sections, providing excellent coverage for larger spaces. Engineered for durability and long-term stability once mounted, this mild steel radiator showcases a Smooth Matt Fine Texture surface that fits effortlessly into both modern and traditional interiors.
Built in line with UK and European testing standards, it comes with a 10-year guarantee, offering you peace of mind. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Hide Vertical Radiator Pipes
Best Column Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Grey Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 6653 |
| BTU (Δ30) | 3427 |
| Watts (W) | 1950 |
| Watts (Δ30) | 1004 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 45.600000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room