Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
With a robust heat output of 4094 BTU (ΔT50), the Apollo Roma Jet Black 4 Column radiator effortlessly warms rooms up to 33m² (355ft²), making it ideal for regular bedrooms or living spaces. This striking radiator, measuring 300.00mm in height and 1410.00mm in width, features 30 heating sections that blend reliable performance with stylish design. The mild steel construction with a 1.25mm thickness ensures durability, while the clean Matt - RAL 9005 finish complements a wide range of UK interiors.
Supplied ready for connection to your existing wet heating system, this wall-mounted radiator not only meets EN442 certification standards but also comes with a full 10-year guarantee, providing peace of mind. Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How Efficient Are Column Radiators?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Jet Black |
| Finish | Matt - RAL 9005 |
| BTU (Δ50) | 4094 |
| BTU (Δ30) | 2109 |
| Watts (W) | 1200 |
| Watts (Δ30) | 618 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 28.200000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room