Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the Apollo Roma 4 Column Horizontal Radiator in Satin Bronze is designed to deliver warmth and style to your home. This elegant radiator produces an impressive 3016 BTU (ΔT50), making it perfectly suited for heating regular living rooms up to 24m² (258ft²). Measuring 400.00 × 812.00, the radiator consists of 17 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Expertly finished in Satin for a refined, sleek aesthetic, it seamlessly complements any interior décor. Manufactured to precise UK standards, this radiator comes with a 10-year guarantee for your peace of mind. Installs securely using the included wall brackets and fixings, ensuring a reliable setup.
Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How Much Water Is in a Radiator?
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Bronze |
| Finish | Satin |
| BTU (Δ50) | 3016 |
| BTU (Δ30) | 1553 |
| Watts (W) | 884 |
| Watts (Δ30) | 455 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 812.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 892.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 21.080000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room