Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Classic design meets dependable performance in this versatile column radiator, ideal for creating lasting warmth across your home. The Apollo Roma 4 Column Radiator in white delivers an impressive 2866 BTU, making it perfectly sized for box bedrooms or cosy studies up to 23m² (248ft²). Measuring 300.00 × 996.00, this mild steel radiator features 21 heating sections and a projection of 178.0mm.
Its smooth Gloss - RAL 9016 finish seamlessly integrates into both modern and traditional interiors. Mounting brackets and fixings are included for a secure setup, ensuring dependable installation. Fully certified to EN442, this radiator promises verified performance and long-term reliability with a 10-year guarantee.
Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2866 |
| BTU (Δ30) | 1476 |
| Watts (W) | 840 |
| Watts (Δ30) | 433 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 19.740000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room