Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable column build characterizes the DQ Heating Cassius 2 Column Horizontal Radiator. With a powerful heat output of 3444 BTU (ΔT50), it efficiently warms spaces up to 28m² (301ft²), making it perfect for medium-sized bedrooms or living areas. This radiator measures 550.00 × 993.00 and features 14 heating sections, ensuring ample warmth throughout your room.
It sports a resilient Gloss- RAL F27 coating in an attractive bronze finish, adding a smooth, polished appearance to any space. Designed to align seamlessly with consistent UK spacing standards, it is wall-mounted and boasts UKCA and CE certifications, backed by a 10-year guarantee for added peace of mind. Add this elegant and efficient heating solution to your basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How Efficient Are Column Radiators?
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Cassius |
| Colour | Bronze |
| Finish | Gloss- RAL F27 |
| BTU (Δ50) | 3444 |
| BTU (Δ30) | 1773 |
| Watts (W) | 1009 |
| Watts (Δ30) | 520 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 993.00 |
| Depth (mm) | 90 |
| Projection from Wall (mm) | 115.0mm |
| Pipe Centres | 1,073.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 70.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 14 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 35.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room