Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Cassius 2 Column Vertical Radiator in a striking bronze hue offers both style and efficiency for your home. With an impressive heat output of 5245 BTU (ΔT50), this radiator is capable of warming spacious areas up to 42m² (452ft²), making it ideal for larger double bedrooms or generous living spaces. Measuring 1800.00mm in height and 370.00mm in width, it features five heating sections and a projection of 115.0mm, ensuring optimal heat distribution.
Its Smooth Gloss- RAL F27 surface adds a touch of elegance, seamlessly integrating into both modern and traditional interiors. Manufactured to precise UK standards and supplied with a 10-year guarantee, this radiator promises durability and reliability. Simple to connect with standard radiator valves (not included), it provides an efficient heating solution.
Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Turn a Radiator Off
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Cassius |
| Colour | Bronze |
| Finish | Gloss- RAL F27 |
| BTU (Δ50) | 5245 |
| BTU (Δ30) | 2701 |
| Watts (W) | 1537 |
| Watts (Δ30) | 792 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 370.00 |
| Depth (mm) | 90 |
| Projection from Wall (mm) | 115.0mm |
| Pipe Centres | 450.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 70.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 35.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room