Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, this DQ Heating Modus 2 Column horizontal radiator delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. With a substantial heat output of 3153 BTU, it efficiently warms rooms up to 25m² (269ft²), making it ideal for regular bedrooms or living rooms. Measuring 600.00 × 990.00 and crafted from durable mild steel, this radiator consists of 21 heating sections that ensure even heat distribution.
Finished in a lustrous Gloss (unless specified), it adds depth and warmth to your chosen room style. The radiator is UKCA and CE approved, backed by a 10-year guarantee for peace of mind, and includes mounting brackets and fixings for a secure setup. Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 3153 |
| BTU (Δ30) | 1624 |
| Watts (W) | 924 |
| Watts (Δ30) | 476 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 990.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 1,070.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Do You Require Optional Feet? | Not Required |
| Weight (kg) | 21.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room