Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Elegant columns meet dependable heat for UK homes with the DQ Heating Modus 2 Column radiator. With a heat output of 1952 BTU (ΔT50), this radiator efficiently warms small bedrooms, studies, or compact living areas up to 16m² (172ft²). Measuring 600.00 × 622.00mm, it features 13 heating sections, ensuring even heat distribution.
Designed with precision pipe centres, it allows for straightforward alignment and fitting, making it a practical choice for any home. The radiator's mild steel construction and clean Gloss finish (unless specified) provide durability while complementing a wide range of UK interiors. Built in compliance with UK and European testing standards, it is covered by a 10-year guarantee for added peace of mind.
Secure your radiator now and enjoy efficient heating all year round.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Child-Proof Your Radiators
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 1952 |
| BTU (Δ30) | 1005 |
| Watts (W) | 572 |
| Watts (Δ30) | 295 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 622.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 702.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 13 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 17.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room