Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the DQ Heating Modus radiator in Historic Silver delivers an impressive 3788 BTU (ΔT50), ideally suited for heating regular living rooms up to 30m² (323ft²). This 2-column radiator, measuring 500mm × 1404mm, is constructed from durable mild steel with a textured finish that adds a contemporary yet timeless touch to any room. With 30 heating sections, it is manufactured to precise UK standards and comes with a 10-year guarantee, ensuring a reliable performance.
Prepped for installation by any qualified heating professional, this wall-mounted radiator is part of Trade Radiators' curated collection of thousands of quality heating products. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
Best Column Radiators
How to Turn a Radiator Off
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Silver |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 3788 |
| BTU (Δ30) | 1950 |
| Watts (W) | 1110 |
| Watts (Δ30) | 572 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 30.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room