Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Offering both strength and elegance, the DQ Heating Modus 2 Column Vertical Radiator in Bronze provides consistent comfort at ΔT50 °C. This radiator outputs 3412 BTU, ensuring living areas of up to 27m² (291ft²) stay consistently cosy. Measuring 1800.00 × 392.00, it features 8 heating sections and is constructed from durable mild steel with a material thickness of 1.2mm.
The radiator showcases a resilient Gloss- RAL F27 finish, giving it a smooth, polished appearance that complements any decor. Wall-mounted for stability, it is UKCA and CE approved, offering peace of mind with a 10-year guarantee. Designed to fit seamlessly with UK piping standards, this radiator is delivered to all mainland UK addresses in just 7-10 days.
Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Remove a Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Bronze |
| Finish | Gloss- RAL F27 |
| BTU (Δ50) | 3412 |
| BTU (Δ30) | 1757 |
| Watts (W) | 1000 |
| Watts (Δ30) | 515 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 392.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 472.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 24.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room