Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 3 Column radiator in a sophisticated bronze shade provides an impressive 6091 BTU heat output, making it ideal for larger double bedrooms or generous living spaces up to 49m² (527ft²). Measuring 500.00 × 1634.00 with 35 heating sections, this wall-mounted radiator is part of Trade Radiators' extensive range of quality heating solutions. Its mild steel construction, with a thickness of 1.2mm, ensures durability and efficiency.
Completed with a Gloss- RAL F27 finish, it brings a modern yet familiar charm to any room. This UKCA and CE approved radiator, backed by a 10-year guarantee, offers peace of mind with every purchase. Order now and enjoy fast UK delivery with the trusted service from Trade Radiators.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
Best Column Radiators
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Bronze |
| Finish | Gloss- RAL F27 |
| BTU (Δ50) | 6091 |
| BTU (Δ30) | 3137 |
| Watts (W) | 1785 |
| Watts (Δ30) | 919 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1634.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,714.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 35 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 35.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room