Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Discover the perfect heating solution with the DQ Heating Modus 4 Column horizontal radiator, designed to deliver a robust 6831 BTU output. This impressive heat output ensures warmth and comfort in larger spaces such as double bedrooms or spacious living rooms, covering up to 55m² (592ft²). Measuring 600.00 × 1220.00, this radiator features 26 heating sections, offering substantial heat distribution.
With a resilient Gloss- RAL F27 finish, it boasts a smooth, polished bronze appearance that complements any decor. Built to UK and European standards, it comes backed by a 10-year guarantee, emphasizing its reliability and quality. Suitable for installation on new or existing pipework with minimal adjustment, this radiator is a versatile choice for any home.
Upgrade your space with dependable heating - shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
Best Column Radiators
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Bronze |
| Finish | Gloss- RAL F27 |
| BTU (Δ50) | 6831 |
| BTU (Δ30) | 3518 |
| Watts (W) | 2002 |
| Watts (Δ30) | 1031 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1220.00 |
| Depth (mm) | 136 |
| Projection from Wall (mm) | 161.0mm |
| Pipe Centres | 1,300.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 91.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 26 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 51.000000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room